środa, 5 marca 2014

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

W ostatnią niedzielę odwiedziliśmy Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, które mieści się w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym. W Centrum znajdują się interaktywne wystawy, możemy wszystkiego dotknąć, obejrzeć, spróbować jak działa. Przed wizytą trochę obawiałam się, że wystawy skierowane są jedynie do dzieci i będą mało ciekawe dla dorosłych. Jednak teraz mogę stwierdzić, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. My świetnie się bawiliśmy. :)


Obecnie (mam nadzieję, że to się w przyszłości zmieni) w Centrum znajdują się cztery wystawy: Hydroświat, Drzewo życia, Akcja: Człowiek i Niewidoczne siły.
Wystawa "Hydroświat" składa się ze stanowisk związanych z wodą. Mamy m.in. możliwość stworzenia wielkiego tornada, zobaczenia jak działają tamy i elektrownie oraz zabawy bezpośrednio w wodzie. Ja od tych stanowisk odeszłam cała mokra :)
Wystawę "Drzewo życia" tworzy przede wszystkim wielkie drzewo tworzące taras widokowy, na którym można posłuchać odgłosów zwierząt oraz zobaczyć ptaki w locie. Można również poczuć trzęsienie ziemi, zobaczyć jak widzą zwierzęta oraz zmierzyć się z nimi w biegach (bardzo trudne zadanie - mnie wyprzedził nawet jeż :D).
Wystawa "Akcja: Człowiek" jest moim zdaniem skierowana głównie do dzieci. Na stanowiskach można m. in. złożyć z elementów oko i wnętrze człowieka, posłuchać bicia serca, zobaczyć co się dzieje z jedzeniem wewnątrz nas oraz wejść do wnętrza serca. Dla starszych dość ciekawym oraz specyficznym doświadczeniem jest jazda na wózku inwalidzkim.
Stanowiska z wystawy "Niewidzialne siły" ułatwiają zrozumieć oraz pokazują działanie sił magnetycznych i elektrycznych oraz dźwięku. Mnie najbardziej zdziwiło stanowisko, gdzie np. po zaciśnięciu zębów na rurce i zatkaniu uszu słyszymy muzykę.

W Centrum znajduje się również automat, który robi zdjęcia i pokazuje nam, jak będziemy wyglądać w przyszłości. Dużym plusem jest to, że możemy otrzymać te zdjęcia na maila. Podczas naszej wizyty w Centrum nie było zbyt wiele ludzi, więc bez problemu można było samodzielnie skorzystać z każdego stanowiska i nikt nam nie przeszkadzał ani nas nie popędzał. 

Wizytę w Centrum Nauki Experyment wszystkim polecam. Jest to fajny sposób spędzenia wolnego czasu, a dla dzieci jest to super zabawa, dzięki której mogą się również nauczyć wielu ciekawych rzeczy.Więcej o Centrum Nauki Experyment przeczytacie na stronie internetowej: www.experyment.gdynia.pl/

Odwiedziliście już Centrum Experyment? Lubicie takie miejsca? A może znacie podobne miejsca w Trójmieście?1 komentarz:

  1. Cześć Sandra :)
    Miło, że wpadłaś do mojej "kuchni", bardzo ciekawe jest to co piszesz o Centrum Nauki,.... jak będę w Polsce muszę je odwiedzic i "wyexperymentować":)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń